Şu ömrümüzde bize zevk veren bir çok şey bulabiliriz. Bulacaklarımızdan en önemli ve en faydalı olan ise kitap okumaktır. Doğdumuzda sıfır bilgiyle başladığımız hayatı doldurarak geçirmeye özen göstermeliyiz.

neden?

Çünkü bilgi güçtür. Kıvrak zekadır. Her yıl dünyanın en zengin listesindeki insanların kitap okuyarak bulundukları noktaya geldiklerini ve okumaya devam ettiklerini görüyoruz. Bu insanlar o kadar varlık içinde okumaya devam ediyorlar. Denklem basit.

ne faydası var?

  1. Stres; Zihniniz rahatlar. Yoğun ve yorucu bir geçen günün arkasından akşam uyumadan önce 30 sayfalık bir okumanın ruhsal açıdan sizleri rahatlattığı bilinmektedir.
  2. Kelime dağarcığı gelişir; konuşurken daha etkili bir insan olursunuz.
  3. Hafıza sorunları; Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskleri %50 oranlarında düşmektedir. Zihniniz güçlendiği için unutkanlık iyileşir.
  4. Kaliteli uyku; Uykudan önce okunacak birkaç sayfa ya da pasaj rahatlamanıza sebep olacaktır.
  5. Pratik Düşünce; Bir konuda çabuk düşünüp çabuk yorum yapmanın çözümlerinden biri kitap okumak olacaktır.
  6. Uzmanlaşırsınız; Okuduğunuz konulara bir bütün olarak bakarsak istediğiniz alandaki bilgiye ulaşabilirsiniz.
  7. Genel Kültür; hayattan zevk almanızı sağlar. Ufak tefek kelimelerden tarihin ya da bilimin bir yerine ulaşabilirsiniz. Çıkarım yeteneğiniz yükselir.

nasıl başlarım?

bunun için birden fazla yöntem mevcut. Yüzyıllardır insanlar okuduğu için farklı farklı yöntemleri tabiki var. Önemli olan sizin hangisine uymak istediğinizdir.

Rutin

Kitap okumayı rutine dönüştürmeniz lazım. Süreklilik önemlidir. Ara vermemelisiniz.

50 sayfa kuralı

50 sayfa okudun ve hala kitaba alışamadın. Bırakıp başka bir kitapta şansını dene. Kendini kitabı bitirmek zorunda hissetme. Milyonlarca kitap var.

İlginç kitaplarla başlamak

Kalın, bilimsel, ağır kitaplarla başlamak sizi yorar. Nelerden hoşlanıyorsunuz? birinin hayatını okumak mı? olayların hızlı gelişmesi mi? romantizm? bilim kurgu? gizem?.  Ne isterseniz o olsun.

Liste yapın / Paylaşın

Okuduğunuz kitapların listesini tutun. Sosyal medyadan paylaşın. O kitap hakkında yorumlara bakın, tartışmalara katılın. Kendi fikrinizi savunun.