Burada anksiyetenin bilimsel olarak açıklanmasını ele almayacağız. Google’a anksiyete yazıp binlerce terimsel açıklamasını bulabilirsiniz. Anskiyete sahibi olan kişilerin psikolojik olarak neler hissettiğinden ve fiziksel olarak ne gibi zorluklarla karşılaştıklarından ve bunlarla başa çıkma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Anksiyetenin psikolojik olarak hissettirdikleri

• Yerli yersiz gelen korku hali
• Bulunduğunuz ortamda huzursuz  ve mutsuz olma
• Kendinizi bir türlü güvende hissedememe
• Kalabalık ortamlardan ve sosyal aktivitelerden kaçınmak
• Özgüvensiz ve değersiz (sevilmediğini) hissetmek

Bunlar kişisel olarak da deneyimlediğim en belirgin psikolojik hislerdir. Yukarıda da bahsettiğim gibi belki binlerce makaleden çok daha fazla belirti okuyabilirsiniz.

Anksiyetenin fiziksel belirtileri

• Nefes almada zorluk
• Göğüste baskı yada daha şiddetli olarak ağrı hissi
• Mide bulantısı ve kusma hissi
• Şiddetli anksiyete krizi durumlarında aşırı titreme ve bacaklarda ağrı
• Aniden gelen baş ağrısı
• Titreme ile birlikte üşüme ve ateş özellikle yanaklarda yanma, kızarma

 

Bütün bu acı veren hislere ek olarak ekleyebileceğim en kötü durum ise bununla baş edemeyeceğinize ve ömrünüzün sonuna kadar bu şekilde yaşayacağınıza inanıp çevrenizden, işinizden, sosyal hayatınızdan kopmak ve en kötüsü hayattan soğumaktır. Uzun bir süredir anksiyete ile baş etmekteyim. Tam anlamıyla yendim diyemem ama sizlere bana iyi gelen şeylerden bahsetmek istiyorum.

Kişisel deneyimlerim

Yıllardır gerek internet üzerinden gerek kitaplardan çok fazla yazılar, iyi gelen şeyler vb. anksiyete yenme yolları araştırıp okudum ama şunu söylemeliyim ki okuduğunuz her şey size iyi gelmeyebilir. Her ne kadar aynı durumları yaşasak da herkesin hayattan zevk alma biçimi farklıdır. O yüzden okuduklarınızı deneyimlemekten korkmayın. Mutlaka deneyin ve sizi iyi hissettiren hangisi ise onu not alın ve denemeye devam edin.

Birçok farklı psikiyatriste gittim, psikolojik terapiler aldım, ilaçlar kullandım. Evet belki bir dönem bunlar rahatlattı ama en iyi gelen şey kendi deneyimlediklerim oldu.

Neler yaptım? Ya da yapmak istediklerim neler?

  • İlgi alanınızı bulun ve kendinizi bu yönde geliştirin

Uzun zamandır sebzelere, aromatik bitkilere ve bunlarla yapılabilecek şeylere karşı özel bir ilgim var. Ne zaman ki bir aktar alışverişi yapsam kendimi mutlu hissettiğimi fark ettim. Kendime ve sevdiklerime bitki çayları hazırladım. Sürekli olarak bunu geliştirdim. Bitki çaylarımla ilgili özel bir yazı ayrıca hazırlayacağım.

  • Size iyi gelmeyenleri hayatınızdan çıkarın

Bu madde benim için aslında yaptıklarım ve yapmak istediklerim arasına giriyor. Çünkü sevmediğim bir işten ayrılabildim evet ama sevmediğim her insanı hayatımdan çıkaramadım maalesef. Siz mümkün olduğunda sevmediğiniz işte çalışmayın, sevmediğiniz insanlarla mutlaka aranıza mesafeler koyun.

  • Size iyi gelen şeyleri bulmaya ve şans vermeye çalışın

Bu madde benim açımdan en zor olanı çünkü hayatınızın hiçbir şeyin iyi gelmediği iyi hissettirmediği ve yapmak istemediğiniz bir dönemindesiniz. O yüzden kendinizi zorlamanız gerekiyor. Mesela önceden yapmaktan zevk aldığınız şeyleri düşünebilirsiniz. Zamanında sinemaya gitmek size keyif veriyor ise bunu yapmak için kendinizi zorlayın sinemaya giderken otobüs kullanmak mı yoksa minibüs, metro vs. hangisini kullanmak hoşunuza gidiyor ise bunu not alın. Kısacası bir işi yaptıktan sonra o işe olumlu ve olumsuz not verin. Olumlu not verdiklerinizi yapmak için kendinize tekrar şans verin.

  • KÖTÜ DÜŞÜNCENİN SİZİ ELE GEÇİRMESİNE ASLA İZİN VERMEYİN!

En en en önemli iyi geleceğinden emin olduğum madde budur. Ansızın anksiyete krizinin ortasında buldunuz kendinizi, engel olamadığınız felaket senaryoları, türlü türlü kurgusal kötü düşünceler kendiliğinden zihninizde aktığını hissediyorsunuz. Beraberinde gelen psikolojik ve fiziksel belirtiler. Önce kendinizi dinleyin, ne hissettiğinizi anlamaya çalışın oturun, uzanın yada bir cam açın, balkona çıkın o an hangisi uygunsa. Bu düşüncelerin biraz sonra geçeceğinden emin olun. Odak noktanızı mutlaka değiştirmeye çalışın. Daha öncede aynı durumları yaşadınız ve kesinlikle hiçbir şey sizin kafanızdan geçenler gibi olmadı. Eğer ki kafamdan geçenleri yaşadım diyen varsa bu yaşadıklarınız siz düşündüğünüz için olmadı bundan emin olun. Sakince nefesinizi kontrol edin ve bunları tekrar tekrar aklınızdan geçirin. İlk denemede bile iyi geldiğini hissedeceksiniz.